Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna http://kucykikuce.fora.pl/
Forum o koniach i kucach ;)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gnijąca strzałka - choroba zaniedbania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna -> Weterynaria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Floresta
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 753
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:25, 21 Wrz 2010    Temat postu: Gnijąca strzałka - choroba zaniedbania

Gnijąca strzałka – jedna z najczęstszych chorób u koni, nie bez powodu nazywana jest przez hodowców chorobą zaniedbania. Mimo, że czasami przytrafia się zwierzakom dobrze utrzymanym, przeważnie jej powstanie jest efektem trzymania konia w brudnej i wilgotnej stajni, niewłaściwej pielęgnacji i kucia kopyt. Takie zwierzaki najczęściej także rzadko pracują.

Efekty gnicia strzałki są bardzo widoczne i odczuwalne. Przede wszystkim w efekcie gnicia róg strzałki kopytowej rozpada się na kawałki, jest niezwykle miękki, w rowkach strzałki pojawia się brudny, szary płyn. Strzałka w takim stanie wydziela też nieprzyjemny, mocny, gnilny zapach. Efektem dużego rozmiękczenia strzałki jest często kulenie konia. Gdy choroba jest już mocno zaawansowana, na strzałce mogą pojawić się szare masy, które oznacza raka strzałki. Jak w przypadku każdej odmiany tej choroby potrzebna jest interwencja lekarza – konia przed całkowitą niezdolnością do normalnego funkcjonowania może wtedy uchronić tylko wycięcie chorej części strzałki.

Objawy są niezwykle łatwe do rozpoznania, co umożliwia w miarę szybką reakcję. Jak w takich sytuacjach powstępować? Po pierwsze, koń powinien przebywać w suchym stanowisku, wyścielonym grubą warstwą słomy. Po drugie, niezbędne jest wymycie strzałki i osuszenie jej zwykłą szmatką. Jeśli niektóre kawałki rogu strzałki odpadają, należy je oczywiście usunąć, a następnie róg strzałki zwilżyć 2-procentowym roztworem formaliny (l łyżka stołowa formaliny na l litr wody) ewentualnie 5-procentowym roztworem kreoliny (3 łyżki stołowe kreoliny na l litr wody), przy użyciu tamponu, waty, gazy lub szmatki maczanych w roztworze formaliny. Oprócz oczyszczenia rogu strzałki, rowki strzałkowe wypełnia się tamponami, które należy zmieniać najlepiej co 2 dni. Dla lepszego efektu zaleca się dodatkowe okłady z roztworu tzw. sinego kamienia – 10 dkg sinego kamienia na l litr wody lub przesypywanie strzałki jodoformem, taniną lub sproszkowanym węglem. Dobrą opinią wśród posiadaczy koni, w leczeniu tej choroby cieszy się także siarczan miedzi - mieszamy go z tubką wazeliny i mieszamy. Powstałą w ten sposób pastę należy wcisnąć w rowki strzałki i zatkać watą.
Ostatnia uwaga - koń, u którego wykryliśmy gnicie strzałki, nie powinien zbytnio pracować – zabronione jest używanie go do prac w dni deszczowe, na mokrym gruncie.

Odpowiednia profilaktyka zapobiega powstawaniu tej choroby. Do podstawowych i skutecznych metod zaliczamy:
- dbanie o stanowisko – powinno być ono zawsze suche, a ściółka regularnie czyszczona i wywożona;
- staranne czyszczenie kopyt przed każdą jazdą;
- dbałość o stan strzałki - dziegciowanie
- prawidłowe kucie, w przypadku koni podkutych - stałe kontrolowanie stanu podkowy, mocowania podkowiaków, itd.;
- ruch - bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym jest puszczanie nie podkutych koni na suche pastwiska i łąki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna -> Weterynaria Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin