Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna http://kucykikuce.fora.pl/
Forum o koniach i kucach ;)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ochwat - dlaczego koń po jeździe musi się rozstępować?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna -> Weterynaria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Floresta
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 753
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:22, 21 Wrz 2010    Temat postu: Ochwat - dlaczego koń po jeździe musi się rozstępować?

Ochwat zalicza się do najczęstszych chorób koni. Jeden, nieprzemyślany krok i możemy skazać naszego zwierzaka na duży ból. W przypadku niewłaściwego działania może się nawet skończyć śmiercią konia. Warto więc znać podstawowe zasady, które uchronią konia przed tą ciężką chorobą.

Ochwat jest poważną, bo obejmującą cały organizm, chorobą. Towarzyszy jej zapalenie tworzywa kopytowego, warstwy rozrodczej kopyta , położonej pod warstwą rogową. Powstaje na skutek nagłego oziębienia rozgrzanego konia, napojenia rozgrzanego konia zimną woda albo nakarmienia go większą niż zwykle ilością żyta, pszenicy itp. Duże ryzyko wiąże się z nakarmieniem go świeżym ziarnem. Czasami ochwat pojawia się także po porodzie.

Jak zatem zapobiegać ochwatowi? Przede wszystkim nie wolno karmić ani poić konia rozgrzanego. Prawidłowa kolejność jest taka – najpierw koń odpoczywa, dopiero potem dajemy mu małą ilość siana, następnie wodę i obrok. Świeżo zebrane ziarno jest dla niego zabójstwem. Aby uniknąć nagłej zmiany temperatury, nie możemy poić konia zimną wodą po jeździe w upalny dzień. Skutecznym sposobem na zapobieganie ochwatowi jest rozstępowanie konia, czyli każdorazowa wolna jazda stępem po każdej jeździe. Pozwala to koniowi na ostygnięcie – nie zajmuje stanowiska mając wysokie tętno i wyższą temperaturę.

Powyższe wskazówki są o tyle istotne, iż ochwat pojawia się zazwyczaj nagle. Objawy choroby poznamy po krótkich, ciężkich krokach zwierzaka. Porusza się on wówczas charakterystycznie, jak na szczudłach, gdy odpoczywa wysuwa przednie nogi do przodu, tylne podciąga pod brzuch. Przy opukiwaniu ściany kopyta koń cofa nogę, kopyto jest gorące. Chorobie towarzyszy temperatura, czasami również biegunka i bóle brzucha. Ochwat można szybko wyleczyć, ale pod warunkiem, że zadziałamy szybko. Jeśli zignorujemy objawy, choroba przedłuży się i spowoduje powstanie (powstanie styczniowe, powstanie warszawskie) płaskiej, potem wypukłej podeszwy – koń nie nadaje się wówczas do pracy na twardym podłożu. Efektem przebytego ochwatu są charakterystyczne pierścienie widoczne na ścianie kopyta.

Jeśli więc zauważymy którykolwiek z ww. objawów powinniśmy natychmiast przystąpić do działania. Po pierwsze wzywamy lekarza, ponieważ leczenie tej choroby wymaga fachowego podejścia – polega bowiem na upuście krwi, wlaniu 30-50 dkg soli glauberskiej za pomocą sondy nosowo-przełykowej. UWAGA -wykonanie tej czynności samemu, nieprawidłowo może skończyć się śmiercią konia!

Możemy za to sami zająć się innymi czynnościami, które należy wykonać przed przyjazdem lekarza mowa o rozkuciu konia i umieszczeniu go w stanowisku z dużą ilością miękkiej, suchej ściółki. Na kopyta kładziemy zimne okłady z lodu albo oblewamy je zimną wodą. Choremu zwierzakowi powinniśmy dawać 1/3 części normalnej porcji wody, słodkie siano łąkowe oraz pójło z otrąb. Podjęcie tych działań w porę zazwyczaj kończy się wyzdrowieniem konia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum http://kucykikuce.fora.pl/ Strona Główna -> Weterynaria Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin